چرا ژل بهداشتی فیروز؟
۳۳-۱

 خارجی ترین بخش لایه ای به نام استراتوم کورنئوم( Straum Corneum ) می باشد که لایه های زیرین پوست را درمقابل عوامل محیطی حفظ می کند .


درناحیه مخاطی واژن این لایه وجود ندارد و به همین دلیل این ناحیه درمقابل میکروارگانیسم هایی مثل باکتری های بیماری زا و قارچ آسیب پذیر است .
در واژن سالم نسبت باکتری های مفید که لاکتوباسیلی ( Lactobacilli ) نامیده می شود ، نسبت به قارچ ها و باکتری های بیماری زا بیشتر است ( تقریبا هفتاد تا نود درصد ) .لاکتوباسیلی ها گلیکوژن تولید شده توسط سلول های مخاط واژن را به گلوکز وسپس با متابولیسم گلوکز آن را به اسید لاکتیک تبدیل می کنند .برخی انواع لاکتو باسیلی ها اسید لاکتیک وکمی پراکسید هیدروژن تولید می کنند که با اسیدی کردن محیط واژن نقش دفاعی قابل توجهی را ایفاکرده و علاوه بر آ ن محیط واژن را ضد عفونی میکنند و شرایط مناسب جهت رشد باکتری های مفید را مهیا کرده ودرعین حال که به اسپرماتوزونها آسیب نمی رسانند مانع رشد باکتری های مضر که درمحیط اسیدی نمی توانند زندگی کنند ، می شوند . بنابر این محیط واژن نرمال کاملا استریل می باشد .


با توجه به مطالب ذکر شده ، سلامت واژن به تعادل PH آن وابستگی زیادی دارد .دروقع PH اسیدی یا قلیایی بودن را در محدوده ۱ تا ۱۴ نشان میدهد .  PH واژن از خردسالی تا یائسگی به علت تغییرات هورمونی متغیر می باشد . PH نرمال واژن دردوران بلوغ تا بزرگسالی از ۸/۳ تا ۲/۴ می باشد درصورتیکه  ترشحات واژن عفونی شده باشد PH آن بیش از ۷/۴ می باشد .
شایان ذکراست که چهار عامل موثر و اصلی که سبب بروز بیماری واژنیت می گردد ، عبارت :


  ۱ – قارچها      ۲ – میکروبها     ۳ – انگلها       ۴ – واژنیت آتروفیک 

  ۱ – قارچها :
منشاء عفونت قارچی واژن عمدتا نوعی قارچ به نام کاندیدا آلبیکانس ( Candida Albicans ) می باشد .
هر گونه تغییردر محیط واژن سبب رشد و گسترش قارچها می شود .
البته به روشنی نمی توان علت عفونت قارچی را توضیح داد . اما آنچه مسلم است مخمرها و قارچها در بدن ما حیات داشته و با ما همزیست هستند . مخمرها در محل زیست ما ، در غذاها و خوراکی ها وجود دارند ، و به نوعی می توان گفت ما را احاطه کرده اند . ولی اکثریت ما گرفتار عفونت ناشی از قارچ ها نمی شویم .
آنچه مسلم است اگر از سلامتی و بهداشت خود مراقبت نکنیم به راحتی درگیر حملات مخمرها و قارچ ها می شویم .
درافراد مبتلا به بیماری با منشاء ویروس ها و میکروب ها ، اگر ویروس های بیماری زا از بین بروند ، فرد بهبودی خویش را به دست می آورد . اما این قاعده در مورد مخمرها  صدق نمی کند.
چون مخمرها در بدن ما حیات داشته و با ما همزیست هستند .
آنچه از مطالعات وپژوهش هایی که در این راستا صورت گرفته عوامل مستعد کننده زیر دقیقا مشخص شده اند :
استفاده از داروهای انتی بیوتیکی وکورتن ها
قرص ها ضد بارداری خوراکی ( Oral contraceptives )
نقص کارکردی و تقریبا غیر طبیعی سیکلهای قاعدگی
بارداری و زایمان
یائسگی
استرس های شدید روحی
بیماریهایی نظیر دیابت

۲) باکتری ها :
عفونت های میکروبی واژن بیشتر توسط باکتری تحت عنوان گاردنرلا واژینالیس
( Gardnerella Vaginalisl ) ایجاد می شود . باکتری به طور طبیعی در محیط واژن وجود دارد ولی در شرایط خاصی ممکن است باعث بروز بیماری شود .
عوامل و فاکتورهای موثر بر  Vaginitis  :
سویه های مختلف Vaginitis دارای عوامل و علل متفاوتی نیز هستند . BV زمانی رخ میدهد که یک باکتری موجود در واژن بیش از حد رشد کند. هرچند BV می تواند از راه آمیزش جنسی نیز منتقل شود با این حال تنها تحت تاثیر رابطه جنسی نیست . بنابراین این بیماری در کل یک بیماری مقاربتی نیست . عوامل دیگر عبارتند از :
–    داشتن رابطه جنسی با افراد جدید
–    داشتن رابطه با افراد مختلف
–    عدم رعایت موارد بهداشتی و ایمنی در روابط جنسی
–    قرار گرفتن در معرض محرکها : از قبیل حمام آب جوش ، نوار بهداشتی معطر ، اسپری های پاک کننده بانوان ، صابون هایی با بوی نا ملایم و ……
به علاوه نژاد یک عامل مهم و قابل توجه برای BV است . زنان آفریقایی و آمریکایی چند برابر زنان سایر نقاط جهان برای پذیرش و ابتلا به این بیماری مستعد هستند . هر چند هنوز دلیلی برای این ناهمگونی و تفاوت در دست نیست .

۳ ) انگل ها : 
عفونت انگلی واژن در بیشتر اوقات به واسطه نوعی انگل تک سلولی ایجاد می شود . این انگل به طور طبیعی در واژن زندگی نمی کند و ابتلا به آن ممکن است از طریق استخر یا حوله آلوده و نیزتماس با فرد آلوده حاصل گردد . از آنجا که محیط واژن به طور طبیعی دارای شرایطی خاص می باشد ، عوامل عفونی فوق قادر به رشد و تکثیر در این محیط نیستند . تنها در زمانی که وضعیت طبیعی به علت وجود برخی تغییر نماید ، امکان بروز عفونت های واژن می گردد .
شاید بتوان گفت واژینیت زمانی بروز می کندکه : عوامل زمینه ساز ، محیط طبیعی واژن را تغییر داده و محیط را جهت رشد و تکثیر عوامل عفونی مناسب می کند که نتیجه آن ایجاد بیماری می باشد .

۴) واژنیت آتروفیک :
در اثر کاهش سطح هورمون استروژن درزمان یائسگی بروز می کند .

  • عوامل مهمی که سبب افزایش PH ناحیه واژن می گردد :

۱ – رژیم غذایی نامناسب که اغلب با قندها و کربوهیدرات زیاد PH محیط واژن را بالا برده و سبب تکثیر و رشد باکتری کاندیدا واژنیت ( Candida Vaginits ) می گردد .
۲ – از آنجاییکه ترشحات جنسی مردانه دارای PH خنثی یعنی ۷ می باشد ، هنگام ورود PH محیط را بالا می برد و زمینه ابتلا به عفونت فراهم می سازد .
۳ – دردوران قاعدگی PH ناحیه واژن به علت بالا بودن PH خون خنثی تا حدی قلیایی می گردد .
۴ – استفاده از آنتی بیوتیک ها باعث ازبین رفتن باکتری های خوب علاوه بر باکتریهای بد می شود .
۵ – استفاده از صابون های ضد عفونی کننده و آنتی باکتریال ، سبب از بین رفتن باکتری های مفید می شوند و PH محیط را بالا می برد .

 

  • نکات بهداشتی ویژه دختران و زنان :

۱) پس از ادرار کردن و اجابت مزاج همیشه از سمت جلو بطرف عقب خود را بشویید . این کار از رانده شدن باکتریهای نواحی مقعد جلوگیری میکند.
۲) درطی روز لباسهای زیر با جنس الیاف نخی به تن کنید . از پوشیدن لباسهای بدون تهویه مانند لباسهای نایلونی و ساخته شده از سایر الیاف مصنوعی خودداری کنید . تا آنجا که ممکن است شبها بدون لباس زیر بخوابید تا مهبل با جریان هوا در تماس باشد .
۳) از پوشیدن لباسهای تنگ مانند شلوار جین ، جوراب شلواری و مایو به مدت طولانی اجتناب کنید . لباسهای گشاد و راحت به تن کنید .
۴) برای شستشوی لباسهای زیر خود از شوینده های غیر معطر و ملایم استفاده کنید .
۵) از وان اب داغ و جکوزی استفاده نکنید .
۶) کاندومها و دیافراگمهای از جنس لاتکس و ژلهای اسپرم کش در برخی از زنان ایجاد تحریک میکنند که باید از سایر روشهای جلوگیری از بارداری استفاده گردد .
۷) حین مقاربت جنسی از لغزنده کننده های ( لوبریکیشن ) پایه آب ( محلول در آب ) و غیر معطر استفاده کنید . از وازلین و لوبریکیشنهای حاوی سیلیکون استفاده نکنید .
۸) لباسهای زیر خود را حداقل هر دوروز در میان عوض کنید .
۹) حتما قبل و پس از آمیزش جنسی ادرار کنید .
۱۰) درصورتی که تامپون دردوران قاعدگی استفاده میکنید حداکثر آن را هر ۴-۳ ساعت یکبار عوض کنید .پیش از گذشتن دستهای خود راکاملا بشویید . در طی خواب شبانه هیچگاه از تامپون استفاده نکنید و جای آن از پدهای بهداشتی استفاده کنید .
جهت حفظ سلامتی وشادابی بانوان ، با توجه به موارد ذکر شده استفاده از یک شوینده مناسب ضروری می باشد .

ژل بهداشتی  فیروز برای اولین بار در ایران برای  بانوان و دوشیزگان به بازار عرضه گردیده است . 
این محصول دارای پروانه ساخت از وزارت بهداشت بوده و توسط متخصص زنان وزایمان توصیه می گردد .

  • خواص مواد به کار رفته شده در این محصول

۱ – مواد پاک کننده
ترکیب مواد پاک کننده طوری رفته است که ضمن پاک کنندگی ناحیه ، کاملا ملایم بوده و هیچگونه حساسیت و التهابی ایجاد نمیکنند .
۲ ـ اسید لاکتیک 

با استفاده از اسید لاکتیک PH ژل بهداشتی روی ۴ تا۴/۵ تنظیمی گردد. تثبیت PH اسیدی محیط واژن از رشد باکتری های مضر جلوگیری کرده وسبب رشد باکتریهای مفید لاکتو باسیل میگردد . همچنین اسید لاکتیک یکی از اجزا طبیعی فاکتور مرطوب کننده پوست NMF است . و به حفظ رطوب این ناحیه کمک بسزایی می کند.
۳ – د- پنتینول
 
این ماده احیاء کننده ، ترمیم کننده ومرطوب کننده پوست می باشد و رطوبت رسانی پوست را تقویت می کندو از کاهش رطوبت پوست جلوگیری می کند و سبب بهبودو ترمیم سلول های از بین رفته می گردد .

۴) آلفا – بیزابولول 
ماده موثر عصاره بابونه آلفا – بیزابولول است که دارای خاصیت ضد التهاب و سوزش و خارش بوده واز بروز این عوارض در این جلوگیری می کند .