◄علت مکیدن انگشت
باید دانست که مکیدن انگشت از دوران نوزادی تا اوایل دوران کودکی شکل می گیرد . نوزادان از بدو تولد ، به طور ذاتی از قدرت مکیدن بالایی برخوردار هستند که این برای ادامه حیاتشان ضروری است . عکسهایی که از طریق سونوگرافی گرفته شده اغلب جنین هایی را ثبت کرده که در رحم مادر عمل مکیدن انگشتان را انجام می دهند بعدها مکیدن کودک یک غریزه ضروری برای زنده ماندن است و این عمل تغذیه کودک را بیمه میکند و برای بسیاری از آنها به دلیل شباهت زیادی که شستشان به مکیدن سینه مادر دارد ، این کار برایشان بسیار لذت بخش است . و لذت خاصی را در حرکت مکیدن احساس می کنند گرچه این میل بین سه تا شش ماهگی شروع به کم شدن می کند ولی ممکن است تا آن زمان به صورت عادت درآمده باشد و کودکان زیادی این عمل را ادامه دهند .

انجام این عمل برای تعدادی از کودکان زمانی که در یک حالت اضطراب آور قرار می گیرد نوعی آرامش به ارمغان می آورد اما به هر حال شما می توانید برای اینکه این عمل به صورت عادت در نیاید به پیشگیری از آن مبادرت ورزید .

◄ضررهای مکیدن انگشت
ناجورجویدن غذا :
فشار شست بر دندان ها و سقف دهان ،‌به تدریج دندانها را به طرف بالاتر می کشد ، به طوری که فاصله بین فک بالا و پایین از حد عادی بیشتر می شود

مشکلات گفتاری :
وقتی دندانها به طور مرتب در یک ردیف قرار نگیرند ، تلفظ بعضی از صداهای مشخص برای کودک سخت می شود .

شرکت نکردن در کارهای اجتماعی :
متاسفانه کودکانی که انگشتشان را می مکند ، کمتر با همسن و سالهایشان در مدرسه ارتباط برقرار می کند . بچه ای که یک دست در دهان دارد ، براحتی نمی تواند صحبت کرده و از هر دو دستش در کارهای کلاسی استفاده کند .

خیس بودن انگشتان:
با این کار ممکن است انگشت آنها عفونی ، متورم ،‌پینه بسته شود .

◄پیشگیری از عادت مکیدن انگشت برای نوزادان
مکیدن انگشت را می توان با افزاشیر زمان شیر دادن به نوزاد و طولانی تر کردن فرصت مکیدن ، محدود کرد . اگر با شیشه به کودکتان می دهید ، بهتر است از یک سر شیشه با نوک تنگ استفاده کنید تا بتوانید زمان تغذیه نوزاد را حداقل به پانزده یا بیست دقیقه برسانید .
اگر خودتان ( مادر ) به کودکتان شیر می دهید به کودکتان اجازه دهید پانزده تا بیست دقیقه شیر بخورد ، حتی اگر سینه شما از شیر خالی بود ، زمان اضافی نیاز مکیدن او را ارضا می کند . زمانی که کودک ناآرامی می کند ، بلافاصله سعی نکنید گریه او را از طریق گذاشتن شیشه ، سینه یا انگشت شست قطع کنید اول سعی نمایید علت ناراحتی را پیدا کنید زیرا ممکن است کودک بی حوصله ، بیمار تنها یا خسته باشد گرچه این کار تلاش بیشتری را جهت بر طرف کردن علت گریه می طلبد ولی نمی گذارد که ارتباط بین مکیدن و تسکین ناراحتی زیاد شود .

◄پیشگیری از عادت مکیدن انگشت برای کودکان نوپا
اگر کودکان در این سن در زمان خستگی شست یا انگشتان را می مکند بنابراین شما می توانید زمان مکیدن روزانه شان را با مشغول کردن آنان به بازی یا تفریح و سرگرمی کاهش دهید . با استفاده از کارهایی مانند بازی با خمیر یا رنگ کردن نقاشی می توانید دستهای کودکتان را مشغول و افکارشان را از مکیدن دور کنید . معمولاً کودکان زمانی که احساس ناامنی می کنند ، انگشتشان را می مکند و وجود یک کودک جدید ، رفتن به یک خانه جدید ، طلاق پدر و مادر یا حتی مشاجره بین پدر و مادر می تواند استفاده از این عادت را افزایش دهد .
پس شما والدین گرامی می توانید :
با آرام نگه داشتن محیط خانه و اطمینان بخشیدن به کودکان و این که والدین آنان را دوست دارند و با توجه بیشتر به آنها ، این عادت را در آنها کاهش دهیم.

◄درمان مکیدن انگشت
اکثر کودکان تا پیش از پنج سالگی عادت مکیدن انگشت را ترک می کنند اما تعدادی از کودکان این عادت را بعد از پنج سالگی نیز ادامه می دهند و بدون کمک والدین از بین نمی رود . معمولاً کارشناسان ۵ سالگی را بهترین زمان برای ترک عادت مکیدن می دانند بیشتر کودکان ۵ ساله می توانند دلایل ترک کردن این کارشان را درک کنند . آنها متوجه می شوند ادامه دادن به این کار نتایج بدی را به همراه دارد!
اما برای درمان مکیدن انگشت و شست راههای زیادی وجود دارد اما مهمترین آن بدین قرار است:
در ابتدا باید بدانیم که مسخره کردن یا تهدید و تنبیه کردن ، او را نگران تر می کند و شاید حتی به مکیدن ادامه دهد . شست او را بپوشانید و از پارچه ای که کودکتان خوشش می آید در تمام مدت شبانه روز روی شست او بپیچید و بعضی از کارشناسان می گوید: این کار ممکن است باعث تغییر احساسی شود که فرزندتان از مکیدن به دست می آورد . زمانی که فرزند شما شستش را نمی مکد به عنوان پاداش به او جایزه بدهید و یا به پارک ببرید . انگشت کودک را با مایعات تلخ آغشته نکنید. والدین شما شاید برای ترک عادت مکیدن انگشتتان ،‌روی آن مایع بد مزه ای می ریختند، اما این کار از نظر کارشناسان منسوخ شده است زیرا ممکن است اجزای آن مایع برای سلامت فرد خطرناک باشد و حتی بیشتر اوقات جوابی نداده است.