تاریخچه این رژیم:

تمایل ، کوشش و جستجو برای به دست آوردن یک وسیله مطمئن جهت تأثیرگذاری برجنسیت فرزند مورد نظر،  به قدمت تاریخ بشر است.

تعداد و تنوع این دستورات به قدری زیاد است که تقریباً هرقوم و ملتی برای به دست آوردن فرزندی  ازجنسیت مورد نظر و اکثراً پسر توصیه هائی داشته و به آنها عمل می کرده است. کثرت و تنوع این دستورات و کوشش ها برای پیدا کردن روش مطمئن، نشانه علاقه فراوان بشر به داشتن فرزند از هردوجنس و تعدد این توصیه ها دلیل بر نارسا  بودن و به دست نیاوردن نتیجه مطلوب ازعملکرد آنها بوده است. ولی همیشه تعیین جنسیت کودک مفید نیست و موجب برهم خوردن تناسب جنسیت کودکان خواهد شد. درکره جنوبی که امکان تعیین جنسیت جنین در مراحل اول حاملگی در دسترس همه وجود دارد. تولد پسر ۱۴ درصد بیش از دخترها است.

حتما می دانید که انتخاب جنسیت کودک از طریق اسپرماتوزوئید است. بدین معنی که مرد تعیین می کند که کودک دختر شود یا پسر!

روش انتخاب جنسیت از طریق تغذیه منشا حیوانی دارد!

اسپول کوسکی موفق شد با تغییر دریافت بعضی از املاح در رزیم غذایی نوع جنسیت دلخواه را تا ۸۰ درصد موفقیت در گاو به دست آورد. او ایده این کار را از مطالعات قبلی که در سال ۱۹۳۳ میلادی روی لارو کرم های دریایی و سپس روی لارو های قورباغه انجام شده بود کسب کرد. در آبی که به آن پتاسیم اضافه شده باشد بیشتر نوزادان  نر می شوند در آب های قلیایی و به ویژه غنی از کلسیم بیشتر نوزادان ماده می شوند در آب هایی که در آن تعادل یونی وجود دارد در جنسیت نیز تعادل وجود دارد،  نصف نر و نصف ماده می شوند.

نتایجی که از به کار بردن این روش گزارش شده،  یکنواخت نیست و بعضی از مراکز تا ۸۰ درصد موفقیت گزارش داده اند. اما این نتایج  زمانی می تواند قابل قبول و قابل اعتماد باشد که رژیم غذائی به تنهائی مورد استفاده واقع شود و سایر روشها همزمان با این روش به کار گرفته نشود.

در انسان

اگر چه نحو عمل رژیم غذایی و استفاده از رژیم مناسب شناخته نشده ولی حدس زده می شود که ممکن است به علت تغییر متابولیسم تخمک و بخصوص یون‌های سطح خارجی آن در صورتی که تخمک یون مناسب را داشته باشد بتواند اسپرماتوزوئید حامل کروموزوم جنسی y یعنی پسر یا x یعنی دختر را به طرف خود جلب کند.

نتایجی که از به کار بردن این روش گزارش شده، یکنواخت نیست و بعضی از مراکز بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد موفقیت گزارش داده اند، اما این نتایج، زمانی می تواند قابل قبول و قابل اعتماد باشد که رژیم غذایی به تنهایی مورد استفاده واقع شود و سایر روش ها همزمان با این روش به کار گرفته نشود.

اساس رژیم:

روش استفاده از رژیم غذایی استاندارد خاصی ندارد و تا حدود زیادی با مواد غذایی معمول در هر کشور ارتباط دارد. ولی نتایج به دست آمده از این تحقیقات، یکنواخت بوده و هدف از آن تغییر تعادل موجود بین یون های منیزیم، سدیم، پتاسیم و کلسیم است. تحقیقات نشان داده است که برای پسر بودن جنین بالا بودن نسبت سدیم و پتاسیم و پایین بودن نسبت کلسیم و منیزیم متابولیسم لایه خارجی تخمک را طوری تغییر می دهد که اسپرماتوزوئید حاوی کروموزوم جنسی y را جذب می کند.

بالا بودن میزان کلسیم و منیزیم خون و پایین بودن میزان سدیم و پتاسیم باعث می شود اسپرماتوزوئید حاوی کروموزوم x به طرف تخمک جذب شود و نوزاد دختر شود.

پس برای تعیین جنسیت نسبت بین یون ها مهمتر از غلظت آنهاست.

پس در این روش برای پسر دار شدن  بالا بودن نسبت:

K+Na/ Ca+Na

و برای دختر دار شدن بالا بودن نسبت :

Ca+Na/ K+Na

دارای اهمیت است.

اصول لازم یرای پسر دار شدن:

لازم است مواد غذایی انسان غنی از سدیم و پتاسیم و فقیر از کلسیم باشد.

اصول لازم برای دختر دار شدن:

لازم است رژیم غذایی فقیر از سدیم و پتاسیم و غنی از کلسیم باشد.

روش اجرا:

اگرچه اصول کار ساده است روش اجرای آن آسان نیست و دقت در اجرای آن شدیدا لازم است.

چه زمانی رژیم غذایی را شروع کنیم؟

حداقل دو پریود ماهانه قبل از تاریخ پیش بینی شده برای بارداری مورد نیاز است، این حداقل زمان لازم برای رعایت رژیم است، چون به ندرت اتفاق می افتد که بارداری دقیقا در زمان پیش بینی شده به وجود آید.

دوران رژیم:

رژیم باید تا زمانی که بارداری با انجام تست های آزمایشگاهی دقیقا مشخص می شود ادامه داشته باشد.

نحوه تاثیر رژیم:

این رژیم غذایی موجب تغییر یونی محیط درونی شده و موجب تغییر تمایل غشای اوول  می شود بدین ترتیب زمینه و شانس را برای ورود اسپرماتوزوئید هایی نر نسبت به اسپرماتوزوئید های ماده آماده می کند

ممنوعیت اجرای این رژیم:

ابتدا باید مطمئن باشیم که ممنوعیت  برای اجرای رژیم وجود نداشته باشد.

ممنوعیت رژیم غذایی برای پسر دار شدن در موارد زیر است:

فشار خون بالا

ناراحتی های قلبی

نارسیی های کلیوی

ممنوعیت رژیم غذایی برای دختر دار شدن در موارد زیر است:

اختلالت عصبی

بالا بودن کلسیم خون

نارسایی های کلیوی

برای پسر دار شدن چه باید کرد؟

باید از مواد غذایی حاوی سدیم و پتاسیم بالا استفاده و مصرف کلسیم محدود گردد:

مواد غذایی زیر توصیه می شود:

مرکبات ، زردآلو، آناناس، موز، هلو، گلابی، سیب،گوجه سبز، آلو خیار، خرما، گیلاس، تمشک، توت فرنگی، انجیر، خربزه، آب میوه و سبزی، حبوبات، کنگر فرنگی،گوجه فرنگی، پیاز، چغندر قرمز، زیتون، قارچ، کلم، ذرت، نخود سبز، سیب زمینی، سبوس گندم، شاه بلوط، تره شاهی، کنسرو ماهی،کره، ماالشعیر،کلوچه، نقل، قهوه، چای

برای دختر دار شدن چه باید کرد؟

برای دختر دار شدن باید از مواد غذایی حاوی کلسیم بالا استفاده شود و مصرف سدیم و پتاسیم محدود گردد.

مواد غذایی زیر توصیه می شود:

پنیر سفید، ماست، شیر، تخم مرغ، بادام و بادام زمینی بدون نمک گردو لوبیا سبز، مارچوبه، کاهو سبز، ماکارونی، گوشت ۱۰۰ گرم در روز، ماهی که با بخار پخته شده و کاملا آبش گرفته شده باشد.

تدارک رژیم با احتیاط

باید به خاطر داشت که هرگونه انحراف از رژیم توصیه شده شانس موفقیت را کم می کند. مصرف رژیم توصیه شده توسط زوجین موجب آسانی اجرای آن می شود، گرچه نوع تغذیه مرد به طور مطلق تاثیری در مکانیسم این عمل ندارد.

بسیار مهم است که ترکیب یونی داروهایی را که زن در طول مدت اجرای رژیم دریافت می کند بررسی کنیم به ویژه قرص هایی که به شدت غنی از سدیم هستند.

درمانگاه هایی که مسئول ارایه این توصیه ها هستند تاکید می کنند که مصرف تمام قرص های ضد بارداری در دوران اجرای رژیم متوقف شود،  بنابراین برای پیشگیری از بارداری از سایر روش ها همراه با روش نزدیکی منقطع استفاده شود.

اگر میخواهید فرزند دو قلو داشته باشید بیشتر لبنیات مصرف کنید:

مطالعات نشان داده است که که مصرف مقادیر فراوان لبنیات احتمال دوقلو زایی را افزایش میدهد.در حال حاضر مشخص شده است نوعی پروتئین موجود در کبد حیوانات با عنوانIGF که در شیر و فرآورده های لبنی وجود دارد ،میزان تقسیم سلولی جنین در مراحل ابتدایی رشد را افزایش میدهد و موجب دو قلو زایی می شود.

منبع: مرکز تحقیقات بیوشیمی و تغذیه/دانشگاه علوم پزشکی مشهد

برخی داریان(دانشجوی کارشناسی ارشد تغذیه)/ زیر نظر دکتر غیور مبرهن