می خواهید واشر یا لامپ سوخته را عوض کنید یا جیرجیر لولاها را ساکت کنید از بچه ها بخواهید همراه شما باشند دختر و پسر هم ندارد اگر حتی می خواهید ماشینتان را تعمیر کنید با بچه ها این کار را انجام بدهید

اکثر ما خواهر و برادر داشته ایم و عصرها به جای آپارتمان توی کوچه یا حیاط بوده ایم، چیزهایی که شاید بیشتر کودکان این دوره و زمانه از آن محروم هستند. بنابراین بیشتر بار پر کردن وقت بچه ها بر دوش پدر و مادرها افتاده است. شاید خیلی از آنها این کار بدیهی و نه چندان سخت را بلد نیستند. با این وجود می خواهند پدر و مادر خوبی باشند و برای هم همین گاهی بچه ها را در کلاس های عجیب و غریب ثبت نام می کنند یا تبلت و دنیایی از کارتون و بازی را در اختیارشان قرار می دهند. در حالی که وقت گذاشتن برای بچه ها خیلی ساده تر از این حرف هاست. تنها یک نکته را نباید فراموش کنید؛ حضور شما از هر چیزی برای پر کردن وقت بچه ها لازم تر است. لازم است بتوانید دنیای بزرگسالانه خودتان را به دنیای کودکانه آنها گره بزنید تا فعالیت های مشترک دلخواهی تعریف کنید. گاهی شما به سرگرمی های آنها دل بدهید، گاهی نیز بچه ها را در انجام مسئولیت های خود شریک کنید.

گپ بزنید

با یکدیگر حرف بزنید! بله به همین راحتی، چیزی که ما خیلی وقت ها فراموش می کنیم. همانطور که گاهی تحت فشار و استرس نفسمان را در سینه حبس می کنیم گاهی وقت ها هم یادمان می رود با هم حرف بزنیم. از همان کودکی حتی زمانی که فرزندتان هنوز حرف نمی زند برایش حرف بزنید. تعریف کنید دارید چه کار می کنید اما حواستان باشد که غرها و درد دل هایتان را برای دوست های صمیمیتان نگه دارید! از بچه ها هم بخواهید حرف بزنند. وقتی می روید دنبالشان توی راه با هم حرف بزنید، سوال بپرسید. تغذیه ات را خوردی؟ امروز چه چیزی یاد گرفتی؟ خسته ای؟ با فلان دوستت دعوا کرده بودی، چه شد؟ این گفتگوها در سنین بالاتر می توانید در کافه ها شکل بگیرد. مکانی دنج و جدید برای وقت گذرانی و گپ زدن با نوجوانان عزیزتان. چقدر برای نوجوان های خانه به عنوان مامان و بابایی که می شود با او به کافه رفت جذاب تر می شود؟

عروسک انگشتی

دست به کارهای هنری بزنید

نقاشی، داستان سرایی یا نمایش بازی کردن؟ هر کدام را که دوست دارید با هم انجام دهید. یک مقوای بزرگ بگذارید روی زمین و با هم یک نقاشی مشترک بکشید. دراز بکشید روی تخت و با هم داستان بسازید. یک جمله شما بگویید و یک جمله فرزندتان. با هم نمایش عروسکی درست کنید، فیلمش را بگیرید و برای گروه های فامیلی بفرستید. با هم خلاقیت را تجربه کنید!

کتاب خواندن برای کودک

قصه بخوانید، فیلم ببینید

با هم به تئاتر کودک بروید. یک بار پای کارتونی که کودکتان تا به حال هزار بار دیده است بنشینید و ببینید در دنیای ذهن او چه می گذرد. برای بچه ها کتاب بخوانید، بگذارید برایتان کتاب بخوانند. با هم کتاب بخوانید و فرایند خواندن را برای خودتان پویا و فعال کنید. بپرسید ادامه داستان چه می شود و اگر جای فلان شخصیت بود چه کار می کرد؟

غذا بپزید

با هم آشپزی کنید، یک شام ساده و یا کیک و بیسکوییت برای عصرانه درست کنید. حتی می توانید از بچه ها در آشپزی کمک بخواهید. بهشان یاد بدهید برنج پاک کنند یا سالاد درست کنند. چه اشکالی دارد اگر آشپزخانه یا لباس هایشان کثیف شود؟ سخت نگیرید و بگذارید از این کار لذت ببرند. از آنها بخواهید گاهی در پخت غذا شریک شما باشند. حتی از بچه های بزرگتر می توانید بخواهید دستور غذایی جدیدی پیدا کنند و یک شب مسئولیت شام خانواده را به عهده بگیرند.

تعمیر ماشین

تعمیر کنید

می خواهید واشر یا لامپ سوخته را عوض کنید یا جیرجیر لولاها را ساکت کنید؟ از بچه ها بخواهید همراه شما باشند. دختر و پسر هم ندارد. اگر حتی می خواهید ماشینتان را تعمیر کنید با بچه ها این کار را انجام بدهید. حین انجام کار برایشان توضیح بدهید که چگونه این وسیله را تعمیر می کنید. به بچه ها این چیزهای جزئی را یاد بدهید. همین ها برایشان تا آخر عمر می ماند و همیشه یادتان می کنند.

ورزش

ورزشکار باشید

با هم بروید پیاده روی، کوه، دوچرخه سواری. ورزش را از همان کودکی در بچه ها نهادینه کنید. حتما حتما شنا را در همان کودکی به آنها بیاموزید چراکه شنا همیشه حال آدم را توی روزهای سخت خوب می کند. بگذارید وقتی بزرگ شدند به این دوراندیشی شما که شنا و ورزش را از همان کودکی به زندگیشان وارد کردید، افتخار کنند.

یک فنجان چای

با هم بازی کنید

یک بار با هم بنشینید پای بازی های کامپیوتری. یک بار هم پدری باشید که توی فنجان های اسباب بازی دخترش چای می خورد. بعضی وقت ها با هم بازی های فکری انجام بدهید. بازی همیشه حال آدم ها را خوب می کند. پس با هم بازی کنید.

عبادت

عبادت کنید

از همان کودکی با هم وضو بگیرید، نماز بخوانید. روی یک سجاده مشترک بنشینید و قرآن بخوانید. حتما از بچه ها بخواهید کنار سفره افطار بنشینید حتی اگر روزه نیستند.

کار خانه با کمک کودک

در کارهای خانه از بچه ها کمک بخواهید

دارید گردگیری می کنید؟ یک دستمال خالخالی هم دست بچه ها بدهید و بخواهید قسمتی از خانه را تمیز کند. با هم میز غذا را جمع کنید. با بچه های کوچک که حمام می روید، بهشان یاد بدهید لباس های زیر و جورابشان را خودشان بشویند.

مهمانی بچه ها

مهمان بچه ها شوید

یک شب مهمانی بروید اتاق بچه ها! بگذارید اتاقشان را برای ورود مهمان آماده کنند. بگذارید از شما پذیرایی کنند. به عنوان میزبان مسئولیت سرگرمی شما را به عهده بگیرند و به شما و خودشان خوش بگذرانند!

منبع: ریحانه حاجی محمدپور