دلایل مختلفی برای تیرگی و حلقه‌های سیاه اطراف چشم وجود دارد. ژنتیک، خستگی، کار زیاد، تنظیم نبودن ساعت خواب و تغذیه نامناسب، خون‌رسانی نامناسب به ناحیه چشم و استرس از جمله عوامل بروز این تیرگی‌‌هاست.

استفاده از درمان های طبیعی و خانگی روشی مناسب، کم هزینه و بدون عوارض جانبی برای تسکین و تعدیل سیاهی و کبودی دور چشم است.

یکی از روش های خانگی برای بهبود کبودی و سیاهی دور چشم، استفاده از چای کیسه ای مرطوب و سرد شده است.

برگ چای به دلیل داشتن ماده ای به نام تانین موجب بهبود سیاهی و تیرگی دور چشم شده و همین طور از بروز پف و تورم در این ناحیه نیز پیشگیری می کند.

شما می توانید پس از استفاده از چای کیسه ای به محض آن که کیسه چای حرارت خود را از دست داد، آن را روی چشمتان بگذارید.

بهتر است از دو چای کیسه ای به طور همزمان استفاده کنید و آنها را ۲۰ دقیقه روی چشم ها و ناحیه زیر چشم بگذارید. می توانید چای کیسه ای را در یخچال بگذارید و حداکثر در مدت ۲۴ ساعت از آن استفاده کنید.

عصاره برگ های نعناع یکی دیگر از شیوه های طبیعی درمان تیرگی اطراف چشم است. بهترین روش برای تهیه این عصاره آن است که دو تا سه قاشق از برگ های نعناع را درون دو لیوان آب بریزید و آن را روی حرارت کم قرار دهید تا بجوشد سپس عصاره به دست آمده را صاف کرده و اجازه دهید سرد شود.

در این مرحله دستمالی تمیز و نخی را به عصاره نعناع آغشته کرده و آن را روی چشم ها بگذارید و در صورتی که برایتان میسر است، اجازه دهید تمام شب روی صورت تان باقی بماند.

یکی دیگر از بهترین روش ها برای از بین بردن تیرگی دور چشم، بهبود جریان گردش خون در این ناحیه است. برای این منظور کافی است ناحیه اطراف چشم و عضلات آن را هر شب پیش از خواب با روغن بادام تلخ که با اندکی آب لیموترش تازه ترکیب شده، خوب ماساژ دهید.

از سیب زمینی نیز می توان برای کمرنگ کردن حلقه های کبودی زیرچشم استفاده کرد. برای این کار ابتدا یک سیب زمینی را خوب بشویید و برش نازکی از آن را به مدت ۲۰ دقیقه روی سیاهی و کبودی های زیر چشم بگذارید.

برای از بین بردن تیرگی و سیاهی اطراف چشم علاوه بر رعایت نسخه های خانگی ذکر شده باید به چند توصیه دیگر نیز توجه کنید: در طول شبانه روز هشت ساعت را به خواب شبانه و استراحت اختصاص دهید. بی خوابی یکی از عوامل مهم در بروز تیرگی اطراف چشم است. سیگار را کنار بگذارید و مصرف نمک و کافئین را کاهش دهید. سبزی هایی مانند اسفناج، جعفری و کاهو را در برنامه غذایی روزانه تان بگنجانید.

دریافت میزان کافی آب علاوه بر حفظ رطوبت بدن به رفع تیرگی دور چشم کمک می کند، پس نوشیدن آب در طول روز را فراموش نکنید.

وحید کیانپور

کارشناس ارشد گیاهان و مواد اولیه دارویی