به پشت بخوابید

خوابیدن در برخی وضعیتها، اگر مرتبا تکرار شود منجر به تشکیل خطوط خواب در صورت میشود. خطوط خواب چین و چروکهایی هستند که در لایه های فوقانی پوست نقش می بندند و با برخاستن از آن حالت، از بین نمیروند. خوابیدن به پهلو منجر به چین و چروک در گونه و چانه میشود، در حالی که خوابیدن در حالتی که صورت رو به زمین قرار دارد، موجب چین افتادن بر پیشانی میشود. برای کاهش چین و چروکهای جدید به پشت بخوابید.

ماهی هایی مانند سالمون را بیشتر مصرف کنید

سالمون (و ماهی های دیگر آب سرد) منبع عالی پروتئین هستند. پروتئین یکی از ساختارهای لازم برای پوست است. همچنین ماهی منبع عالی برای اسیدهای چرب امگا ۳ است. کارشناسان معتقدند اسیدهای چرب ضروری به پوست تغذیه رسانی کرده و آن را جوان و شاداب نگه میدارند و چین و چروک را به حداقل میرسانند.

چشمانتان را جمع نکنید

وقتی چهره تان یک حالت مثل اخم یا جمع کردن چشم را بارها و بارها به خود میگیرد، عضلات صورت در آن بخش بیش از حد فعال شده و شیارهایی بین سطح پوست ایجاد میکنند. در نهایت این شیارها تبدیل به چروک میشوند. چشمانتان را جمع نکنید، اگر برای مطالعه نیاز به عینک دارید، تهیه و استفاده کنید. در آفتاب از عینک آفتابی استفاده کنید تا از پوست حساس اطراف چشم در مقابل پرتوهای زیان بخش خورشید محافظت کنید و علاوه بر آن مجبور نباشید چشمانتان را جمع کنید.

مقدار بیش از حد اسید هیدروکسی آلفا

این اسیدهای طبیعی موجب ریزش لایه بالایی پوست که حاوی سلولهای مرده است، میشوند و ظاهر خطوط ریز و منافذ و چین و چروکهای سطحی به خصوص در اطراف چشم را کاهش میدهند. انواع قوی تر اسید هیدروکسی آلفا میتواند تولید کلاژن را افزایش دهد. استفاده از اسید هیدروکسی آلفا پوست را در مقابل خورشید حساستر میسازد بنابراین هر روز مقدار زیادی ضد آفتاب بزنید.

صورت خود را بیش از حد نشویید

شستن صورت رطوبت و چربی طبیعی را از پوست میزداید. رطوبت و چربی از پوست در مقابل چین و چروک محافظت میکند. اگر صورت خود را زیاد بشویید، این مواد محافظ را از آن جدا میکنید. اگر صابونتان حاوی مرطوب کننده نیست، به جای صابون از ژل یا کرم شوینده صورت استفاده کنید.

ویتامین ث بر روی پوست بمالید

برخی مطالعات نشان میدهند که کرمهای حاوی ویتامین ث میتوانند تولید کلاژن را افزایش دهند و از پوست در مقابل پرتوهای UVB و UVA محافظت نماید و به کاهش لکه های قهوه ای و رنگ تیره پوست و کاهش قرمزی آن کمک کنند. باید از محصولات حاوی نوع مناسب ویتامین ث استفاده کنید. اسید ال – اسکوربیک برای کاهش چین و چروک بهترین نوع ویتامین ث است. ویتامین ث را میتوانید به صورت اسکوربیل پالمیتات در روی برچسب ترکیبات محصولات ببینید.

سویا برای مراقبت از پوست

سویا میتواند ظاهر پوست را بهبود ببخشد و حتی از آن محافظت نماید. مطالعات نشان میدهند سویا اگر بر روی پوست مالیده شود یا به عنوان مکمل مصرف شود، میتواند به محافظت از پوست یا حتی التیام برخی از آسیبهای ناشی از آفتاب کمک کند. همچنین مشخص شده است که سویا ساختار پوست و سفتی آن را بهبود میبخشد و رنگ پوست را بهتر میکند.

کاکائو مصرف کنید

نوشیدنیهای کاهش دهنده چین و چروک را امتحان کنید. در یک مطالعه محققان دریافتند که کاکائو حاوی مقدار زیادی از دو آنتی اکسیدان اپی کاتچین و کاتچین است که از پوست در مقابل آسیبهای خورشید محافظت میکند، جریان خون به سطح پوست را بهبود میبخشد، از بی آب شدن بدن جلوگیری میکند و به پوست ظاهر جوانتر و صافتر میبخشد.

اصول مراقبت از پوست

اگر شما واقعا میخواهید پوست خود را جوان نگه دارید، با رعایت موارد اصولی شروع کنید. احتمالا این توصیه ها را پیش تر شنیده اید اما از آنجایی که اهمیت دارد، به صورت خلاصه به آنها اشاره میکنیم:

– از آفتاب دوری کنید

– ضد آفتاب با طیف گسترده حفاظتی استفاده کنید

– لباس مناسب در مقابل آفتاب بپوشید

– سیگار نکشید

– از مرطوب کننده استفاده کنید