کفش لاغری

این محصول که قرار است مشکل اضافه وزن و چاقی خیلی از افراد زودباور را حل کند، هم در ماهواره زیاد تبلیغ می شود و هم در اینترنت و مجله ها. از آنجا که این کفش شبیه کتانی است، خواه ناخواه کمی بعضی ها را قانع می کند که با دویدن با آن، شاید وزنمان کمتر شود. در توضیحات این تبلیغ بیان شده، از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در طراحی آن استفاده شده که با فعال سازی ماهیچه هایی که تا پیش از آن استفاده چندانی از آن نمی شد، از پاشنه گرفته تا انگشتان، باعث حرکت پا می شود و هنگام هرگونه فعالیتی، بدن را وادار به سوزاندن کالری بیشتر می کند.

دکتر کیمیاگر

ظاهر بسیاری از تبلیغات برای لاغرشدن، علمی است، اما در حقیقت هیچ مبنای علمی ای ندارند. باید بدانیم حرکت با عضلات انجام می شود و وقتی راه می رویم، انرژی می سوزانیم، سطح سوخت وساز بدن بالا نگه داشته می شود و همین مساله باعث کاهش وزن می شود. فعالیتمان زیاد باشد و بدویم و راه برویم، هم همین اتفاق می افتد چون مکانیسم عضلات ما این گونه است و ربطی به یک نوع خاص کفش ندارد. از سوی دیگر ۲ نقد مهم به استدلال سازندگان این کفش وجود دارد؛ اول آنکه ما در بدن هیچ ماهیچه غیرفعالی نداریم که استفاده از یک کفش بخواهد آن را فعال کند. دوم آنکه چگونه کفش می تواند یک ماهیچه را فعال کند؟ انرژی ماوراءالطبیعه دارد؟ چه نیرویی در کفش است که ماهیچه های بدن را فعال می کند؟

دکتر مظهری

قبل از هر چیز بهتر است با مکانیسم حرکت آشنا شویم. حرکت، عامل مصرف انرژی است. انرژی ای که برای جابجایی استفاده می کنیم، ناشی از فرمان هایی است که از مغز به عضلات صادر می شود و عضلات را منقبض و منبسط و امکان حرکت را برایمان فراهم می کند. سوزاندن چربی هم به میزان سرعت و مدت زمان حرکت بستگی دارد. وقتی مدت زمان حرکت بیشتر می شود، قسمتی از انرژی و قندهای ذخیره شده بدن می سوزد و اگر مدت زمان آن بیشتر باشد، اسیدهای چرب آزاد شده در بدن به انرژی تبدیل می شود. با این اوصاف، کفش هیچ مکانیسمی برای فعال کردن عضلات ندارد و فقط از نظر راحتی هنگام دویدن و راه رفتن به ما کمک کند.

دکتر وفا

این کفش ها به خودی خود نمی توانند ماهیچه ها را فعال کنند و کالری بسوزانند، مگر آنکه درون کفش ها دستگاه ویبراتوری نصب باشد که به صورت متناوب به ماهیچه ها شوک الکتریکی وارد کند و به شکل موضعی بتواند مقدار بسیار ناچیزی انرژی بسوزاند. این کفش چنین قابلیتی ندارد و اگر هم چنین دستگاهی درون آن نصب می شد، نمی توانست درمان چاقی باشد، چون فقط تحرک می تواند چربی را بسوزاند و این ارتباطی به نوع کفش ندارد.

گن لاغری

این گن فناوری ای دارد که می تواند جریان هوا را در سراسر آن زیاد کند و باعث تعریق شود و علاوه بر اینکه می توانید سایز کم کنید، چربی های بدن نیز آب می شود. همچنین برای آب کردن چربی های اطراف ران، باسن، سینه، شکم و پهلو بسیار مناسب است.

دکتر مظهری

عملکرد گن شبیه سوناست، یعنی راه مبادله هوا را می بندد و به علت تعریق، آب میان بافتی از بدن خارج می شود و همین خروج آب از بدن می تواند باعث کاهش سایز فرد شود. این عمل در اصطلاح علمی تغذیه، لاغر شدن نیست بلکه از دست دادن آب بدن است و بلافاصله بعد از خوردن آب، دوباره فرد به حالت قبلی برمی گردد. علاوه بر آن، برخی گن ها نیز با ضربه هایی که به بدن می زنند، باعث منبسط و منقبض شدن عضلات می شوند در حالی که در این زمینه هیچ فرمانی از مغز صادر نشده است. نکته مهم اینجاست که این انرژی نه از بدن خارج می شود و نه از بین می رود بلکه به نور، حرارت و حرکت تغییر شکل می دهد. در بدن افرادی که اضافه وزن دارند، چربی متراکم است و هر کیلو چربی ۶۵۰۰ تا ۷۰۰۰ کیلوکالری انرژی دارد. این میزان چربی با پوشیدن گن یا تحریک عضلات آب نمی شود، بلکه فقط تحرک بدنی می تواند، چربی را به انرژی و بعد به حرارت تبدیل کند.

دکتر کیمیاگر

چنین ادعایی پایه علمی ندارد. توجه داشته باشید بدن ما تابع قانون پایستگی انرژی و ماده است یعنی باید دخل و خرج انرژی منفی شود تا لاغر شویم. گن با ایجاد گرما، حرارت یا تعریق نمی تواند انرژی و چربی بدن را بسوزاند. اگر باز هم قانع نشدید، از خود بپرسید اگر این روش واقعا کارساز است، چرا در هیچ کنگره علمی ای مطرح نشده یا اگر یک گن قابلیت سوزاندن چربی بدن را دارد، چرا سازنده آن تاکنون جایزه نوبل نگرفته است؟

ژل لاغری، لاغری سریع در ۳ روز

در توضیحات این ژل آمده است، این ژل به طور معجزه آسایی چربی های ذخیره شده در پوست را کاهش و سوخت وساز چربی را افزایش می دهد و درنتیجه باعث لاغرشدن می شود. همچنین این ژل در پوست نفوذ می کند و به طور موثر چربی ها را می سوزاند. علاوه بر آن، صددرصد گیاهی و مورد تایید اتحادیه اروپا و وزارت بهداشت ایران است.

دکتر مظهری

نهایت کاری که ژل می تواند انجام دهد، ایجاد تعریق در پوست است و اصلا نمی تواند باعث سوزاندن چربی در بدن شود. در ضمن اگر چنین یافته هایی صحت دارد و در آمریکا و اروپا مورد تایید است، پس چگونه ۶۰ درصد مردم آمریکا و ۴۰ درصد اروپایی ها دچار چاقی مفرط هستند و سالانه هزینه های هنگفتی صرف عوارض چاقی در آنجا می شود.

دکتر وفا

برخی ترکیب های دارویی می توانند به صورت موضعی در درمان سلولیت و چربی های موضعی خاص تا حدودی موثر باشند. این ترکیب ها در کنار روش های لیزرتراپی و هورمون درمانی بیشتر جنبه درمانی دارند و تحت شرایط خاص زیر نظر پزشک و برای افراد خاص به کار می روند. البته باید بدانیم مصرف مداوم آنها عوارض جانبی متعددی دارد. اینکه یک ژل بتواند از طریق پوست جذب شود و چربی های بدن را بسوزاند، هرگز در علم به اثبات نرسیده است.

صابون لاغری جنسینگ

این محصول ترکیبی از عصاره جنسینگ، آلوئه ورا و ویتامین E است. اگر در هر ۱۲ ساعت یک بار از این صابون استفاده شود، باعث کاهش بافت های چربی و سلولیت ها در بازوها و ران ها می شود.

دکتر مظهری

جنسینگ ماده مفیدی است که می تواند توانایی جنسی و بعضا بدنی را در شرایط خاص افزایش دهد اما این خاصیت در همه افراد صدق نمی کند. از سوی دیگر، سلولیت ماده ای زائد و سمی است که بدن نتوانسته آن را از راه طبیعی دفع کند بنابراین در قسمت هایی از بدن می ماند. سلولیت ها هرگز با جنسینگ یا آلوئه ورا از بین نمی روند بلکه راه های درمانی خاصی برای رفع آنها وجود دارد.

دکتر وفا

جنسینگ یک ترکیب گیاهی است که مصرف آن می تواند متابولیسم بدن را افزایش دهد و به سوخته شدن کالری کمک کند، اما به شرطی که خورده شود نه آنکه به صورت صابون مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر آن، تبلیغات زیادی از خواص مفید موادغذایی سوءاستفاده و آن را بزرگنمایی می کنند.

دکتر کیمیاگر

جنسینگ و آلوئه ورا برای سلامت پوست مناسب است نه برای لاغرشدن و کاهش چربی بدن.

کمربند لاغری ویبروشیپ

یک خانم جوان روی مبل در منزلش نشسته و مشغول خواندن روزنامه است، در حالی که یک کمربند لاغری نیز به بدنش بسته است. این تصویری است که در ماهواره از کمربندهای لاغری نشان داده می شود. در معرفی این محصول بیان می شود که علاوه بر قابلیت استفاده برای از بین بردن چربی و چاقی در ناحیه کمر، ران و باسن این توانایی را دارد که برای عضلات بازوها، ساق پا، دور سینه و سرشانه نیز استفاده شود. به عنوان ماساژور و تسکین دهنده درد نیز کاربرد دارد!

دکتر مظهری

این کمربندها امواج الکتریکی را به قسمت های مختلف بدن وارد می کنند که در کنار دویدن و راه رفتن و به طور کلی تحرک، شاید بتواند مقداری کالری بسوزاند، اما این گونه نیست که فرد هر چه دوست دارد غذا بخورد و به امید اینکه از کمربند لاغری استفاده می کند، هیچ تحرکی نداشته باشد. باید بدانید در روز ۱۰ گرم و در سال ۳ کیلوگرم به وزنمان اضافه می شود یا باید ۳ روز غذا نخوریم یا در روز ۱۰۰۰ کیلوکالری از رژیم غذایی مان کم کنیم تا وزنمان کم شود. در بسیاری از مواقع، انرژی غذا بسیار بیشتر از فعالیت روزانه ماست که همین امر باعث چاقی می شود.

دکتر کیمیاگر

شاید لرزاندن و ماساژ عضلات بتواند مقداری کالری بسوزاند اما این مقدار آنقدر ناچیز است که حتی با ۱۰ دقیقه پیاده روی نیز قابل مقایسه نیست. در حقیقت این کمربند نقشی در لاغری و کم کردن وزن ندارد.

دکتر وفا

وقتی یک فرد ورزش هوازی انجام و همراه آن ورزش هایی برای چربی های موضعی در برنامه خود قرار دهد و کالری دریافتی در برنامه غذایی خود را کم کند، استفاده از کمربند می تواند به لاغر شدن?اش کمک کند.

چای لاغری

این روزها از خواص چای سبز بسیار گفته می شود و یکی از خواص ویژه آن کاهش وزن بیان شده است. علاوه بر آن، در تبلیغات اینترنتی تبلیغ چایی شده که می تواند در یک ماه باعث ۳ تا ۷ کیلوگرم کاهش وزن شود. مکانیسم این چای به گونه ای است که با کاهش ترشح آنزیم آمیلاز بزاق و روده باعث کاهش شدید میزان جذب قند غذای مصرفی می شود و درنهایت منجر به چربی سوزی در بدن خواهد شد. حتی به رژیم غذایی و فعالیت بدنی نیازی نیست.

دکتر کیمیاگر

چای سبز در کل فرآیندی که فرد خواهان کاهش وزن خود است حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم می تواند باعث لاغر شدن فرد شود که در مقایسه با متابولیسم سوخت وساز چربی فقط ۲ تا ۳ درصد مفید است. موضوع مهم دیگری که باید بدانید این است که خوردن هیچ ماده ای باعث لاغر شدن نمی شود، درنتیجه اینکه فکر کنید با خوردن چای سبز لاغر می شوید، یک مسیر انحرافی است. آنچه در مورد چایی که در تبلیغ بیان شده، مثل کاهش وزن ۳ تا ۷ کیلوگرم در ماه کاملا غیرعلمی و غلط است و اگر آنزیم آمیلاز از کار بیفتد، پس قند در کجای بدن می رود؟ آنقدر آنزیم آمیلاز در بدن زیاد است و موثر و قوی ایفای نقش می کند که در مدفوع ما قند هضم نشده نمی بینیم، بنابراین این ادعا نیز دروغ و غلط است.

دکتر مظهری

چای نمی تواند روی آنزیم آمیلاز تاثیر بگذارد و چنین ادعایی پایه علمی ندارد. چای سبز ماده مفیدی است، اما بدن ما تابع اصل تعادل، تنوع و تناسب در تغذیه است. علاوه بر آن، بدن انسان به مصرف ۵۰ ریزمغذی به صورت متعادل نیاز دارد که کمبود آن می تواند منجر به سوءتغذیه شود، بنابراین اگر بخواهیم یک ماده غذایی را زیاد مصرف کنیم، به این امید که باعث لاغری می شود، اولا بدن دچار کمبود ریزمغذی های مفید می شود از سوی دیگر عوارضی نیز در پی دارد.

دکتر وفا

حداکثر اثری که چای در بدن دارد، افزایش متابولیسم است و اینکه قند را جذب نکند. اصلا چنین خاصیتی در مورد هیچ نوع چایی ذکر نشده است. علاوه بر آ ن، چای در صورتی می تواند مفید باشد که مصرف آن از اصل تعادل پیروی کرده باشد.

قرص چربی سوز

یکی از مهم ترین محصولات بحث برانگیز لاغری، همین قرص چربی سوز است. حتی برخی از متخصصان تغذیه نیز در کنار رژیم غذایی و تحرک بدنی، آن را برای لاغر شدن به مراجعانشان تجویز می کنند، در حالی که برخی دیگر از متخصصان تغذیه اعتقاد دارند اصلا قرص چربی سوز نداریم.

دکتر کیمیاگر

دارویی به نام «ونوستات» که اصل آن سوئیسی است وجود دارد که چربی سوز نیست بلکه بخشی از چربی غذا را دفع و آنزیم لیپاز که مسوول هضم است، بلوکه و غیرفعال می کند. حداکثر مقداری که می تواند باعث دفع چربی شود، ۱۰ گرم در روز است در حالی که با رژیم مناسب می توان بیش از این وزن کم کرد. بسیاری از بیماران تصور می کنند این دارو آنها را لاغر می کند در صورتی که پزشک باید به آنها بگوید که هیچ روشی جز تحرک بدنی و رژیم غذایی مناسب نمی تواند فرد را لاغر کند.