حــال چرا خوردن فست فـود خطرناک است و این غذاها در فهــرست خوراکی های ضــــدسلامــت دنیــا طبقه بندی می شوند؟

شاید برایتان جالب باشد بدانید برای نشان دادن اثرات مضر فست فودها بر سلامت انسان ها در سال ۲۰۰۴ میلادی، فیلم مستندی ساخته شد که کارگردان آمریکایی آن در مدت یک ماه، هیچ چیز بجز فست فودهای یکی از رستوران های زنجیره ای معروف و شناخته شده را نمی خورد و هیچ گونه فعالیت بدنی نیز نداشت. در پایان این مدت، او بسیار چاق شد و علاوه بر ۷.۵ کیلو اضافه وزن در معرض افزایش چربی خون، تنگی عروق قلب و معده درد شدید قرار گرفت.

دکتر راحله توکلی، متخصص تغذیه می گوید: براساس بررسی های پژوهشگران در کشورهای مختلف، ارتباط معنی داری میان مصرف فست فودها و ابتلا به چاقی، دیابت، چربی خون و… وجود دارد و افرادی که بیش از ۲ بار در هفته به رستوران های فست فود می روند نسبت به کسانی که کمتر از ۳ بار در ماه غذای آماده مصرف می کنند ۴.۵ تا ۹ کیلوگرم اضافه وزن دارند و ۵۰ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار می گیرند؛ موضوعی که سلامت آنها را به خطر می اندازد و به کاهش طول عمرشان منجر خواهد شد.

چقدر پیاده روی کنیم تا کالری یک چیزبرگر را بسوزانیم؟

اگر بدانید برای سوزاندن کالری یک چیزبرگر ناقابل باید ۲ ساعت پیاده روی کنید باز هم بدون عذاب وجدان از منوی رستوران، فست فود سفارش می دهید؟ در واقع خانم ها برای سوزاندن کالری یک چیزبرگر باید ۲ ساعت پیاده روی کنند و آقایان با یک و نیم ساعت پیاده روی می توانند این میزان کالری را بسوزانند. این در حالی است که اگر در منوی رستوران ها میزان کالری غذا و مقدار ورزش مورد نیاز برای سوزاندن این کالری نمایش داده شود، افراد با وسواس بیشتری غذا سفارش می دهند و به قولی بی خیال هول زدن می شوند. به گفته توکلی چند سال پیش چند رستوران در تهران دست به ابتکار زدند و در لیست غذایشان میزان کالری غذاها را ذکر کردند. نکته جالب این که چنین اقدامی با استقبال چندانی از سوی مشتریان مواجه نشد و همه آنها پس از مدت کوتاهی تعطیل شدند. شاید دلیلش این باشد که ما دوست داریم بدون عذاب وجدان از غذاخوردن لذت ببریم و بعد از بلعیدن کالری های اضافه پشیمان شویم، اما یادتان باشد جایزه این بی توجهی به کالری ها، تجمع چربی ها در بدن است. حتی براساس بررسی های اخیر، مصرف فست فودها بویژه برگرها ۳ بار در هفته یا بیشتر احتمال بروز پوکی استخوان را نیز تا ۱۵درصد افزایش می دهد.

از افزایش چربی خون تا کبد چرب و سکته

از آنجا که بیشتر فست فودها با غوطه ور شدن در روغن داغ تهیه می شوند، مصرف مداوم شان میزان کلسترول بد یا همان چربی خون را بشدت افزایش می دهد. این در حالی است که به گفته دکتر توکلی احتمال ابتلا به کبد چرب در کسانی که زیاد فست فود می خورند بیشتر است؛ چون این غذاهای چرب، بشدت پرکالری و چاق کننده اند. از طرفی معمولا برای سرخ کردن غذاهای فست فودی از روغن هایی با اسیدهای چرب اشباع و ایزومرهای ترانس بالا استفاده می کنند و این چربی همان چربی مضری است که می تواند در دیواره سرخرگ ها رسوب کند و باعث مسدود شدن آنها و در نتیجه افـــزایش احتمال سکته قلبی شود. بـا این حساب اگـر می خــواهید جلوی بــروز چربی خـون، دیــابت، پـوکی استـخـــوان و… را بگیرید باید دور غذاهای فست فود را خط بکشید و سراغ گزینه های بهتر یعنی غذاهای خانگی سالم، کم چرب و کم نمک بروید.

فست فود علیه دستگاه گوارش

همیشه متخصصان تغذیه به افرادی که دچار زخم معده هستند توصیه می کنند غذاهای پرادویه نخورند و همان طور که می دانید فست فودها بویژه انواع اسپایسی آنها سرشار از ادویه هستند. به همین دلیل طرفداران پروپاقرص این غذاها در معرض آسیب های گوارشی مثل نفخ، سوء هاضمه، رفلاکس و از همه مهم تر سرطان معده و روده بزرگ قرار دارند. در عین حال علاوه بر ادویه، بیشتر غذاهای رستوران های فست فودی از نظر نمک بسیار بالاتر از حد استاندارد هستند و به گفته دکتر توکلی نه تنها ذائقه افراد را به مصرف غذاهای شور عادت می دهند، بلکه مصرف بی رویه آنها زمینه ابتلا به بیماری فشار خون را هم فراهم می کند.

وقتی خبری از رشد نیست

به گفته دکتر توکلی، غذاهای فست فود برخلاف ظاهر زیبا و گول زننده ای که دارند دارای ارزش غذایی پایینی هستند و نه تنها ویتامین و املاح مورد نیاز بدن را تامین نمی کنند، بلکه مصرف مداوم آنها باعث بروز اختلالات رشد در کودکان و نوجوانان بویژه در سنین بلوغ می شود. یادتان باشد ارزش غذایی پایین یکی از مهم ترین مشکلاتی است که کودکان و نوجوانان را در سن رشد تهدید می کند.

توصیه های طلایی فست فودی

* به جای سیب زمینی سرخ شده، سیب زمینی تنوری سفارش دهید تا میزان کالری دریافتی و احتمال دریافت اسیدهای چرب ترانس را به حداقل برسانید.

* به جای غذاهایی که با گوشت قرمز تهیه می شوند (همبرگر و چیزبرگر) سراغ غذاهایی بروید که در ترکیباتشان گوشت سفید و سبزی وجود دارد. به عنوان مثال چیکن برگر کبابی بدون مایونز، میگوی کبابی و سالاد یا بشقاب سبزیجات ازجمله بهترین گزینه ها به حساب می آیند و غذاهای حاوی سوسیس و کالباس در صدر بدترین ها قرار می گیرند.

* به جای نوشابه های گازدار، آبمیوه های طبیعی سفارش دهید.