کلاژن چیست و چه نقشی در جوانی پوست بازی می کند؟

کلاژن ساختاری پروتئینی است که در پوست، مفاصل استخوان و ماهیچه ها یافت می شود. نقش کلاژن، حمایت از بافت همبندی است یعنی ساختار پوست، مفاصل و ماهیچه ها را محکم می کند. با افزایش سن، درصدی از کلاژن از دست می رود. میزان کلاژن موجود در بدن در ۵۰ سالگی نصف میزان آن در ۲۰ سالگی است. وقتی کلاژن کم می شود خاصیت کشسانی پوست کاهش می یابد و پوست به تدریج شل و چروک ها نمایان می شود، به دلیل نقشی که این ترکیب پروتئینی در زیبایی و جوانی دارد، محققان تلاش می کنند به شیوه های مختلف جلوی کاهش کلاژن و بروز چین و چروک ها را بگیرند که از آن جمله می توان به ساخت کلاژن تزریقی یا کرم های موضعی یا حتی مکمل های خوراکی آن اشاره کرد.

کدام یک از این ترکیب ها واقعا موثرند و به کلاژن سازی کمک می کنند؟

کرم های حاوی کلاژن که زیاد هم تبلیغ می شوند، تاثیری روی کلاژن سازی ندارند چون کلاژن، پروتئین بافت درشت است و کرم های حاوی کلاژن خیلی از سطح پوست جذب نمی شوند اما کلاژن های تزریقی مثل هیالورونیک اسیدها تقریبا موثرند و برای پر کردن خط خنده یا حجم دادن استفاده می شوند. اخیرا نیز نوع خوراکی کلاژن تولید شده که به صورت مکمل و سافت ژل وارد بازار شده است.

کلاژن های خوراکی نقشی در افزایش کلاژن زیر پوستی و کاهش چین و چروک ها دارند؟

در مورد آنها هنوز مطالعات قابل قبولی انجام نشده است. تنها مطالعه خوبی که تاکنون انجام شده به سال ۲۰۱۴ بر می گردد. در این مطالعه ۲ گروه ۵۷ نفره از خانم های ۴۵ تا ۶۵ ساله زیرنظر گرفته شدند. به یک گروه سافت ژل های حاوی ۵/۲ گرم کلاژن به مدت ۸ هفته و به گروه دوم پلاسبو یا دارونما دادند. نتایج بررسی ها نشان داد در گروه اول در هفته ۴ و ۸ و ۴ ماه بعد از اتمام دوره مصرف، چروک های دورچشم ۲۰ درصد کم و میزان تولید الاستین و کلاژن و… نیز به درصدهای مختلف تحریک شد. البته در این تحقیق برندهای مختلفی بررسی شدند که همگی اثر بخشی یکسانی نداشتند. در ضمن در مورد عوارض ناشی از مصرف این سافت ژل ها یا مدت ماندگاری آنها تحقیقی انجام نشد و به بررسی های بیشتر نیاز است. در بررسی دیگری در همین زمینه به اثبات رسید میزان تاثیر کلاژن خوراکی با رتینوییدهای موضعی که کارشان لایه برداری و تحریک کلاژن سازی است، یکسان است.

کلاژن خوراکی فقط به شکل مکمل در دسترس است یا مواد غذایی ای وجود دارد که به صورت طبیعی حاوی کلاژن باشد؟

برخی ترکیب های غذایی وجود دارد که در تحریک سنتز کلاژن موثرند اما حاوی کلاژن نیستند. مثلا مواد غذایی حاوی ویتامین C یا E تولید کلاژن را افزایش می دهد و پیری پوست را به تاخیر می اندازد. پرتقال، لیمو، توت فرنگی و کلم بروکلی حاوی ترکیب هایی هستند که بر سنتز کلاژن تاثیر مثبت دارند. گوجه فرنگی به دلیل داشتن لیکوپن و ترکیب های موجود در شیر سویا هم جلوی تخریب کلاژن را می گیرد. کوسه ماهی ها هم منبع خوب کلاژن هستند و ماهی های حاوی اسید چرب امگا نیز در جوانی و تولید کلاژن پوست تاثیر می گذارند.

رژیم اوکیناوایی برای جوانسازی پوست

اکیناوا نام جزیره ای در ژاپن است که ساکنان آن عمر بالای ۱۰۰ سال دارند و هرگز بیمار نمی شوند. بررسی های انجام شده در مورد این مردم نشان داده آنها از رژیمی تبعیت می کنند که بر پایه کاهش دریافت کالری مصرفی، دریافت متعادل امگا ۳ و امگا۶، مصرف به اندازه آنتی اکسیدان ها و فیبر و دریافت کافی ویتامین D و عدم مصرف مواد غذایی تغییر شکل یافته و صنعتی و برقراری روابط اجتماعی قرار داده شده است. شما نیز می توانید برای پیشگیری از بروز چین و چروک های پوستی از رژیم اوکیناوایی یا رژیم های مشابه آن مثل رژیم مدیترانه ای تبعیت کنید. مصرف ماهی و سبزیجات که در این رژیم ها به شدت به آن توصیه شده و کاهش مصرف گوشت قرمز و غذاهای صنعتی تا حد زیادی جلوی چین و چروک های پوستی را می گیرد.