غربالگری سه ماهه اول ( دابل مارکر ) :

دابل مارکر در هفته بین ۱۱ تا انتهای ۱۳ هفته انجام می شود . بهترین زمان توصیه شده ۱۲ هفته می باشد. دابل مارکر متشکل از تست های free Beta hcG  و PAPP-A به همراه سن مادر می باشد.

این غربالگری جنین را از نظر بیماری های کرومزومی  ۲۱ ، ۱۸ و ۱۳ مورد بررسی قرار می دهد .غالبا جهت اطمینان از سلامت لوله های عصبی غربالگری سه ماهه دوم نیز توصیه می گردد.

از آیتم های مهم و تاثیر گذار بر روی این تست NT ( چین پشت گردن جنین  ) و همچنین CRL  ( قد نشسته جنین ) گزارش شده در سونوگرافی NT  می باشد .  این سونوگرافی در هفته ۱۱ تا  ۱۳ انجام می گردد . لازم به ذکر است هرچه سونوگرافی  انجام شده به روزتر باشد تاثیر مثبت بیشتری بر نتیجه آزمایش دارد .

 سونو گرافی NT را بشناسیم :

این نوع سونو در هفته ۱۱ تا پایان ۱۳ هفتگی قابل انجام می باشد و گزارشی از چین پشت گردن جنین می دهد . لازم است این سونو نزد سونوگرافیستی مجرب انجام گردد زیرا بر نتیجه غربالگری به طور مستقیم موثر است . بالا بودن NT بیش از حد نرمال شاهدی دیگر بر ابتلا به سندرم داون جنین می باشد.

 

غربالگری سه ماهه دوم (کوآدمارکر- تریپل مارکر ) :

شایعترین تست در سه ماهه دوم کوآدمارکر می باشد. این تست در مقایسه با سایر تست ها از دقت بیشتری برخوردار می باشد. این تست بین هفته ۱۵ تا پایان ۲۱ هفته قابل انجام است . تست های تشکیل دهنده کوآد مارکر شامل AFP ، Hcg تیتراژ، Inhibin A ، uE3 می باشند .

 

 پیگیری سونوی NT

اگر مادر بالای ۳۵ سال سن داشته باشد و دارای NT بالای ۳ باشد در آن صورت لازم است مادر جهت آمنیوسنتز اقدام کند.

اگر مادر سن زیر ۳۵ سال داشته باشد و دارای NT بالای ۴ باشد در آن صورت لازم است مادر جهت آمنیوسنتز اقدام کند .

در هر سنی چنانچه NT بالای ۳٫۵ گزارش شود لازم است در سن ۱۸-۲۰ هفتگی برای انجام اکوکاردیوگرافی مادر ارجاع داده شود.

 

علاوه بر آنچه اشاره شد مادران زیر لازم است آزمایشات سه ماهه دوم را حتما انجام دهند :

  • مادران دارای سن بیش از ۳۵ سال
  • بارداری دو قلویی
  • داشتن سابقه سقط جنین
  • سابقه داشتن فرزند مبتلا به سندرم داون
  • بارداری طی IVF

 

منبع:آزمایشگاه پزشکی آریا