یک اسباب بازی غیر استاندارد می تواند سلامتی کودک را به مخاطره بیندازد، مهم ترین حوادث ناشی از آن عبارتند از:

بریدگی
نخ یا ریسمان اسباب بازی های کشیدنی باید بدون گره باشد و قطر آن از یک و نیم میلی متر کمتر نباشد تا دست کودک را نبرد. اسباب بازی های مستهلک شده که در اثر شکستگی دارای لبه های تیز و برنده می باشند و می بایست از مجموعه اسباب بازی های کودک حذف شوند.

اگر در ساخت اسباب بازی میخ یا پیچ به کار رفته است باید توجه داشت که در اسباب بازی فرو رفته باشند و قسمت های نیز و برنده آن بیرون نباشد.

در اسباب بازی های پلاستیکی باید از جنس مواد شکننده نباشند. زیرا با کمترین ضربه شکسته شده و ایجاد لبه های تیز و برنده سلامتی کودک را به مخاطره می اندازد.

سوختگی
اسباب بازی های که به نوعی از یک منبع حرارتی استفاده می کنند باید به گونه ای طراحی شود که باعث سوختگی و صدمه به کودک نشود و این بخش از اسباب بازی از دسترس کودک دور باشد.

اسباب بازی های الکتریکی نباید با برق 220 ولت کار کند و در صورت استفاده از کاهنده و تبدیل کننده ولتاژ، این قسمت باید بیرون از اسباب بازی باشد.
اسباب بازی های که باتری شارژی دارند نباید در حین استفاده کودک از اسباب بازی شارژ شوند هم چنین نمی بایست ا ز اسباب بازی برای شارژ کردن باتری های دیگر استفاده کرد.

شکستگی
اسباب بازیهایی که بعد از بازی کودک به صورت پراکنده در روی زمین باقی مانده و جمع نمی شوند ممکن است باعث زمین خوردن کودک یا اطرافیان او شده و در نهایت آسیب دیدگی و شکستگی را به دنبال داشته باشد. بنا براین به کودکان یاد دهید که پس از اتمام بازی اسباب بازی های خود را جمع نمایند.

در اطراف وسایل پارکی موجو د در زمین های بازی باید فضای کافی وجود داشته باشد چون ممکن است با بچه های خردسال برخورد کرده و باعث آسیب های شدید شود.

مسمومیت
بعضی از وسایل بازی دارای رنگ های غیر استاندارد و نامناسب هستند و اگر کودک آن را در دهان قرار دهد دچار مسمومیت می شود.
وسایلی که دارای باتری هستند و باتری مدت زیادی در وسیله مانده می تواند به دلیل سولفاته شدن باطری و خروج مواد باتری در کودک ایجاد مسمومیت کند.
اگر مواد اولیه یا رنگ اسباب بازی دارای ترکیبات سرب باشد خطرناک است و می تواند باعث مسمومیت تدریجی کودک شود.
اسباب بازی هایی که کودک ممکن است آن را به دهان ببرد مثل ساز دهنی یا دندان گیر که در اثر بزاق دهان یا عرق بدن، پوست یا دهان کودک را رنگی می کند باید از مواد استاندارد باشد چون باعث مسمومیت کودک می شود.

خفگی
کیسه های پلاستیکی موجود در بسته بندی اسباب بازی را نباید در دسترس کودک قرار داد چون ممکن است آن را به سر و صورت خود بکشند که احتمال خفگی وجود دارد.
چشم ها و اجزای صورت عروسک یا حیوانات باید به اسباب بازی به خوبی چسبیده و یا دوخته شده باشند چون ممکن است کودک آن را با ناخن یا دندان کنده و باعث خفگی او شود.
اسباب بازی هایی که کودک وارد آن ها می شود مثل چادر یا خانه عروسکی باید طوری باشد که کودک بتواند در آن را به راحتی از بیرون باز کند.
کودکان خردسال همه چیز را به دهان خود می برند بنابراین اسباب بازی هایی که کوچکتر از دهان کودک هستند مخاطره امیز بوده و در اثر بلعیده شدن ممکن مجاری تنفسی کودک را مسدود نماید.