کتاب ۴۴بازی خلاق برای کودکان پیش دبستان
نویسنده : مرتضی مجدفر

دکتر مرتضی مجدفر، مولف کتاب «۴۴ بازی خلاق برای کودکان پیش از دبستان» در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، درباره چگونگی تالیف این اثر که او عنوان فرعی «بهارنامه» را نیز بر آن افزوده است، اظهار کرد: در تنظیم این اثر کوشیدم تا از ارایه بازی‌های معمول و تکراری که اغلب در همه خانه‌ها انجام می‌شوند مانند خاله‌بازی، عروسک‌بازی و لی‌لی خودداری کنم. همچنین بازی‌هایی که انجام آن‌ها به وسایل و ابزارهایی نیاز دارد و تهیه آن‌ها مستلزم هزینه‌ برای پدران و مادران است، از فهرست‌ بازی‌‌ها حذف شدند.

وی ادامه داد: در تالیف این نوشتار بازی‌هایی که اغلب شخصی‌اند و حتی با توصیف و شرح کامل، افراد دیگر نمی‌توانند آن‌ها را اجرا کنند و بازی‌های ویژه دوره نوزادی و بسیار خردسالی را نیز کنار گذاشتم و محدوده سنی را دو تا شش سال در نظر گرفتم تا بازی‌ها با عنوان کتاب یعنی ۴۴ بازی خلاق برای کودکان پیش از دبستان همخوانی داشته باشد.

مولف کتاب «۴۴ بازی خلاق برای کودکان پیش از دبستان» افزود: بازی‌هایی که در اجرای آن‌ها به کتاب، مجلات و برخی منابع آموزشی خاص اشاره می‌شود (مانند بازی‌هایی که بر ‌مبنای مجله رشد کودک طراحی شده‌اند) در این اثر تنها به‌ عنوان نمونه در نظر گرفته شدند و در پیشگفتار یا در شرح همین بازی‌‌ها به چگونگی تعمیم این قبیل بازی‌ها توسط پدران و مادران اشاره کردم.

این کارشناس و نویسنده حوزه آموزش و پرورش با اشاره به این‌که در این کتاب، بازی حرف اول را می‌زند، افزود: بدون توجه به آداب و تقسیم‌بندی‌های رایج در میان کارشناس‌های بازی و بدون هیچ طبقه‌بندی خاصی، سناریوی ۴۴ بازی را به طور کامل همراه با برخی توضیحات مروری، علمی و عملی درباره هر بازی به رشته تحریر درآوردم.

مجدفر بیان کرد: بازی‌های این کتاب مبتنی بر برنامه درسی دوره پیش‌دبستان‌اند. پدران، مادران و مربیان واحدهای پیش‌دبستانی از مهدهای کودک گرفته تا آمادگی‌ها با اجرای این بازی‌ها، کودکان خود را در مسیر رشد بر اساس برنامه درسی دوره پیش‌دبستان قرار خواهند داد.

وی در پاسخ به این سوال که کتاب «۴۴ بازی خلاق برای کودکان پیش از دبستان» از چند بخش تشکیل شده است و محتوای هر کدام چیست؟ عنوان کرد: این اثر ساختاری چهار بخشی دارد. گشایش، بازی‌ها، ضمایم و منابع عناوین این بخش‌ها را تشکیل می‌دهند. در بخش گشایش، سخن ناشر و گپ‌وگفت مفصل با پدران و مادران، مربیان، مدیران و کارشناس‌های آموزش و پرورش درج شده است. در بخش بازی‌ها، سناریوی ۴۴ بازی به همراه برخی توضیحات مرتبط با هرکدام از بازی‌ها ارایه شده و هر جا که لازم به نظر رسیده به منابع علمی متقن برای تایید صحت کار طراحی و اجرای بازی‌ها اشاره شده است.

مولف کتاب «۴۴ بازی خلاق برای کودکان پیش از دبستان» ادامه داد: در بخش ضمایم، یادداشت‌هایی که در چند سال گذشته درباره بهار، فرزندم در مجله رشد آموزش پیش‌دبستانی نوشته‌‌ام به همراه برخی پایگاه‌های اطلاعاتی مربوط به کودکان ارایه شده‌اند. همچنین در بخش چهارم کتاب، منابع مورد استفاده، آثار و فعالیت‌های خود را درج کرده‌ام.

این کارشناس حوزه آموزش و پرورش درباره ویژگی بارز این کتاب توضیح داد: این کتاب نثر سالم و روانی دارد، گرافیک و صفحه‌آرایی کتاب ساده است. علاوه بر بهره‌گیری از عنصر عکس، از سایر آیتم‌های گرافیکی به‌ویژه از ترکیب رنگ در صفحاتی که چهار رنگ بوده، استفاده شده و طرح جلد نیز ساده و خلاقانه است.

چاپ نخست کتاب «۴۴ بازی خلاق برای کودکان پیش از دبستان» اثر مرتضی مجدفر با شمارگان دو هزار نسخه، ۱۶۸ صفحه مصور به بهای شش هزار و ششصد تومان به تازگی از سوی انتشارات پیشگامان پژوهش‌مدار راهی بازار نشر شده است.